góry Biokovo

Kras Biokovo

Piękny widok na morze, przylądki i wyspy, doskonale podziwiać z powyższym, prawie wyłącznie w nagrodę za nasze wysiłki, Alberto Fortis napisał w swej słynnej pracy "Journey Through Dalmacja" w 1774 roku, po długiej i niemal niebezpieczne wznoszenia Biokovo w poszukiwaniu naturalnego lodu dołach. W czasie jego podróży, szlaki turystyczne na Biokovo były rzadkie, tak rzadkie, jak miłośników wspinaczki z wielkich wysiłków, aż wreszcie doświadczony niepowtarzalny widok z Biokovo mórz i wysp jako jedyna nagroda za ich wysiłek. Oprócz szlaków turystycznych, Biokovo można dziś podszedł do samochodu, więc coraz więcej turystów z Makarska rivi ery zdecydujesz się odwiedzić tej góry. Ale był wyjątkowy widok na morze i wyspy naprawdę jedyną "nagrodą" dla zwiedzających?
Dla miejscowej ludności, Kras krajobraz Biokovo jest częścią ich codziennego życia tak, jak to często bywa, nie postrzegania rzeczywistej wartości czegoś, co jest "tuż pod ich nosem".
jednak dla turystów z krajów alpejskich, Panonii samolotów, środowisk miejskich w Europie Zachodniej i podobne, krajobraz Biokovo nie jest częścią ich codziennego życia, a wielu z nich będą się zastanawiać, czym są te wspaniałe kamienie na Biokovo, jakie jest pochodzenie niezwykłych depresje - Karst doliny zwanej vrtaèe w celu łagodzenia centralnej części gór, gdzie rowki zwane Skrape i dołów pochodzą z ..., pytania o florę i faunę, a także o historii góry pójdą ...
Biokovo oferuje niezliczone cenne "nagrody" dla dociekliwych miłośników przyrody, ale tym razem będę pamiętać, tylko część zjawisk krasowych, które są badane lub zostały już wymienione wśród edukacyjnych funkcji Biokovo Natural Park.
Nauczanie gości na znaczenia i wartości piękna przyrody Biokovo jest również ważnym elementem jego ochrony, jak ochrona przyrody jest znacznie bardziej efektywny, gdy ludzie poznają jej bezpośrednio i ją przeżyć.

Co to jest krasowe i zjawiska krasowe

Deszcz i padającego śniegu na Biokovo w miesiącach zimowych pochłaniają dwutlenek węgla z powietrza i gleby, przekształcając go w słaby kwas węglowy. Konsekwencją ich wpływu na rozpuszczalne skały (wapień i dolomit) Biokovo przez długie okresy geologiczne jest tworzenie specjalnej powierzchni i pod ziemią nazywane ulgą Karst.
W cieków wodnych zlewu przez pęknięcia bardzo szybko, nie ma powierzchni płynie Kras, który jest jednym z jego podstawowych funkcji, a nie są podziemne woda rozpuszcza skały i rozszerzenie pęknięcia i w ten sposób tworząc liczne jaskinie i pestki. Ulgi Kras obejmuje ok.. 50% powierzchni terenu Chorwacji. Biokovo jest góra, na której niemal wszystkich typowych zjawisk krasowych są obecne.

Edukacyjnych geologiczne ścieżka pod Vilovik

Geologicznej ścieżki znajduje się w pobliżu miejsca zaznaczone na mapach topograficznych jako Vilovik, począwszy od drogi prowadzącej od wejścia do Parku Narodowego Biokovo w kierunku najwyższego szczytu św. Jure (St. George), około 1 km za Lemišini doci.
Ścieżka jest krótka (20 min spacerem), oznaczone geologicznych znaki i tablice w każdym miejscu, wyjaśniając, w prostych słowach pochodzenia wapienia, rock że w większości stanowi góry Biokovo, a część zjawisk krasowych powierzchniowych -. Skrape i zagłębienia-found całym Biokovo
pochodzenia wapienia przedstawiono na rysunkach z opisami w języku chorwackim i angielskim. Obejmuje historię geologiczną z późnego okresu jury (ok. 160 mln lat temu), gdy mineralna szczątki organizmów byłego Ocean Tethis się na dnie, osad hartowania na stałe skały, przez cały tektonicznych do podnoszenia kamienia wapiennego warstwy ponad poziomu morza, gdy procesy erozyjne, które wciąż się toczą, zaczął kształtować góry.
Możliwe jest spacer po powierzchni wapienia i spojrzeć na wiele ciekawostek geologicznych, wśród których są podkreślone pęknięć i umywalka - otwory w ostatnich zjawisk krasowych powierzchniowych
Podczas spaceru odsłoniętej powierzchni skał wapiennych, jest. można zobaczyć Skrape -.. rowki różnych formach i rozmiarach, utworzone przez opady spuszczania w dół największych
Duże te powstają, gdy kilka cieków wodnych zjednoczyć strome i rozpuszczania wapienia, zwiększenie szybkości i tworzenia wirów
one może być samolot, jeśli powierzchnia skała jest stroma, lub likwidacji w przypadku łagodnych stokach. Można je znaleźć w całej Biokovo.
Pod koniec geologiczne ścieżki, tam są piękne zagłębienia, z zarządu wyjaśnienie pochodzenia i znaczenia tego zjawiska na Biokovo.
Zagłębienia są okrągłe, podłużne lub nieregularne przestrzenie w skałach, często z wyraźnie dolnej płaszczyźnie. Ich średnica wynosi najczęściej od kilku centymetrów do jednego metra, rzadko kilka metrów, jak w przypadku zlewu, otwór w Geological Path. Powstają one w miejscach, gdzie woda utrzymuje przez dłuższy czas ze względu na łagodniejsze zbocza. Po pierwsze, małe jaskinie tworzą się, gdzie woda utrzymuje, że stopniowo rozpuszcza wapień. Jako rozwiązanie jest najbardziej intensywny w momencie kontaktu z powierzchnią wody skały, zagłębienia są stopniowo bardziej rozbudowane niż pogłębił.
zagłębienia są często "pułapki" do łapania różnych szczątków organicznych z otoczenia i czasu, w niektórych z nich gleby tworzy. Duże zagłębienia, w których gromadzi się woda deszczowa i utrzymuje przez dłuższy czas stanowią cenne źródło wody do podlewania bydła. Z tego powodu ludzie często pogłębia naturalne zagłębienia rzeźbiąc ich do zwiększenia ich zdolności i zbierać więcej wody. W duży zlew-otwór na Ścieżka geologiczna, larwy salamandry mogą być postrzegane jako dobrze.

Karst koszowe o nazwie VRTAČE

dolin krasowych znajduje się największe postaci powierzchni Kras ulgi na Biokovo. Są one zwykle okrągły lub sub-kołowy, z kilku metrów do kilometra średnicy i kilka metrów do kilkuset metrów.
Większość z nich jest na płaskowyżu Kras w centralnej części Biokovo, mniej na zboczach, i prawie nikt na stromych zboczach.
Są one tworzone w złożonych procesów rozpuszczania wapienia w miejscach, gdzie skoncentrowane Woda płynie pod ziemią i spadły w sufitach byłych kopalni i jaskiń. Doliny utworzone przez stopniowe długoterminowe rozwiązania skały mają zwykle łagodne stoki i dno jest w większości pokryta czerwonym gleby, mieszanki nierozerwalnej pozostaje wapienia i próchnicy. Takie doliny są często jedynymi miejscami na Biokovo z użytkowym gleby dla rolnictwa, a ludzie używają ich do uprawy ziemi. Ludzie do usuwania kamieni z dna dokładnie takich dolin krasowych i zorganizować je w ścianach suchego kamienia dookoła, iw ten sposób oni poziom powierzchni. Vrtaèe, do wbudowania w związku z ulgą po okolicznych ścianach suchego kamienia są dodatkowe zabezpieczenie żyzną glebę przed wiatrem.
Doliny krasowe utworzone przez objętych są często stromych zboczach, z dołu pokryte kamiennych bloków należących do byłej kopalni lub jaskini. Wzdłuż ich krawędzi, często wejścia do części jaskiń i wyrobisk, które nie są zawaliła

Tučepska jaskinia Vilenjača

W 1180 m wysokości nad poziomem morza, u stóp imponującego 100 metrów skała wysoka, to małe i zaciszne wejście do jaskini o nazwie Tuèepska vilenjaèa. W amfiteatrze pionowych skał wapiennych, z widokiem na morze pozostawiając Ci tchu, wydaje się, że miejsce dla jaskinia została wybrana przez wróżki, w którym został nazwany (Vilenjača - jaskini elfów). Według starożytnych opowiadań, baśni niezwykłe - pięknej blond dziewczyny z konia nogi-mieszkali w jaskiniach i używane do straszenia przechodniów w ciemności

Sunrays znaleźć drogę zaledwie kilka metrów w jaskini, ale jeśli zrobić kolejny krok, sunbathed i znane zewnątrz słowo jest włączony przez magiczny kij w świecie wiecznej ciemności owiana formy kamienia.
Wiszące nad nami z sufitu, są sopleńca rur i cienkie kręte zasłony jaskini, a na dole i po bokach znajdują się duże stalagmity, kalcyt zlewisk, kaskady, perłami jaskiń ...
Czy wiesz, gdzie wszystkie te cudowne formy kamień się z? Jaka jest ich żywotność? Czy istnieją żywe organizmy ukrytych w jaskiniach? Dlaczego jaskinie Biokovo są orzeźwiające zimno nawet w połowie lata?
Znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania w informationrmal rozmowy i prawdziwe ustawienie Kras podziemia Biokovo, jeśli wziąć zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem do jaskini, gdy są otwarte dla zwiedzających.
Tuèepska vilenjaèa nie jaskini organizowane dla turystów. Może to zostać osiągnięte przez szlak i musisz nosić solidne obuwie (najbardziej odpowiednie są buty turystyczne, ale silny buty sportowe też są dobre), i do jaskini należy wprowadzić z hełmem i oświetlenia stosowanego w speleologic poszukiwań.
Bardziej szczegółowe informationrmation można uzyskać pod adresem Biokovo Natural Park, Trg Tina Ujevića 1 / 1, Makarska, lub na telefon: + + 385 (0) 21 616 914.
Na wycieczkę do jaskini, trzeba profesjonalnego przewodnika, ponieważ wejście jest zamknięte w celu ochrony przed dewastacją.
edukacyjne geologicznej ścieżki pod Vilovik i Tuèepska vilenjaèa jaskini to tylko niektóre z najbardziej istotne zjawiska krasowe, które mają być przedstawione odwiedzających Park Przyrody Biokovo na wzór popularnonaukowe.
poszukiwania są w toku, po czym następnego edukacyjnych geologicznej ścieżki zostanie określona w górnej części góry, do prezentacji dolin krasowych, pit Amfora -. najgłębszych otchłani Biokovo i lodu doły

Amfora dół

Amfora dół znajduje się niedaleko od szczytu Biokovo. To było zbadać w ciągu ostatnich kilku lat, aw ostatnich speleologów roku zszedł na głębokość 614 m, co jest dotychczas maksimum osiągniętym głębokość na Biokovo.

Doły lód

Ice-doły są znane jako źródło lodu, który był używany do konserwowania żywności w czasie, kiedy nie było lodówek. Są wszędzie wokół Biokovo. Zjawisko to jest znane także na wszystkich innych wysokich górach w Chorwacji oraz w Alpach. Ze względu na duże wejścia głównie zwrócona w kierunku północy, duże ilości śniegu gromadzą się w zimie w takich dołów, nie udaje się stopić latem lub alternatywnie topnienia i zamarzania, oryginalne śnieg zamienia się w lód.
Biorąc lodu z tuneli Biokovo został niezwykle trudna i niebezpieczna praca. W celu dotarcia do lodu, ludzie często nie do zdobycia pionowej skały. Temperatura w kopalni lodu nie przekracza 0 ° C, nawet w najgorętsze lato, a dzielny icemen były zawsze wobec ryzyka zapalenia płuc w przypadku dużych różnic temperatury na powierzchni iw dół.